Chcete se radši milovat s Bradem Pittem nebo s Gérardem Depardieu? Dáte si raději tiramisu nebo sardinky v pudinku? Prezentace jsou jako sex nebo dobré jídlo. Můžou být požitkářsky luxusní anebo taky k ukousání suchopárné. Dnes si ukážeme, co je dobré vědět, pokud se chystáte v nejbližší době prezentovat.

Aby měla vaše prezentace šťávu, musíte k ní přidat „něco navíc“. Pokud jste začínající spíkr a nejste si tolik jistí v kramflecích, můžete udělat alespoň základní: vyvarovat se 5 základních chyb. Chyb, které často dělá spoustu lidí prezentujících každý den. Těchto 5 chyb stačí k tomu, aby byl z vaší prezentace nudný výklad, který nikoho nezajímá.

Dodržení 5 pravidel, která vám za malou chvíli představím, nezaručí, že vaše prezentace bude „šíleně geniální“. Nestane se z vás hned Barack Obama nebo Winston Churchill. ALE! Budete mít k tomuto svému snu solidně nakročeno. Rozhodně, bez veškeré pochybnosti, naprosto 100% vám ale ručím za to, že:

BUDETE LEPŠÍ NEŽ NAPROSTÁ VĚTŠINA ŘEČNÍKŮ.

Zní to fajn? Tak jdeme na to. Co fakt nikdy za žádných okolností nedělejte:

1. Žádný oční kontakt s obecenstvem

Toto je základní chyba naprosté většiny lidí. Je normální, že máte trému. Není to jen tak mluvit před 30 lidmi. Nejsme na to od přírody stavěni. Když stojíme před davem lidí, máme tendenci buď bojovat nebo utéct. Ani jedno nemůžeme. A tak koktáme a těkáme očima a nevíme co s rukama a vypadáme jako … (doplňte si sami).

Oční kontakt je pro dobrou prezentaci naprosto nezbytný. Očním kontaktem dáváte najevo svůj zájem o publikum. Kvůli publiku tam přece jste! Publikum si vás přišlo poslechnout. Ignorovat ho není dobrý nápad.

Pamatujte si: Spíkři, kteří hledají na stropě komáry, nikoho neosloví.

2. Špatný postoj

Další problém, který úzce souvisí s chybou číslo 1, je špatný postoj. Už jsem za svůj život viděla spoustu prezentujících, kteří mají ve zvyku natáčet se k obecenstvu bokem. Mají tendenci „kontrolovat“ svou prezentaci na plátně. Chyba, chyba, chyba.

Osobně tohle fakt nechápu. Jestli jsem z nějakého úhlu nehezká, tak z profilu. Už z tohoto důvodu bych se NIKDY nepostavila k publiku bokem. Chápu, že vy podobný problém možná nemáte. Možná nemáte nos jako Vinnetou, a tak vás netrápí, že vás lidé uvidí z profilu.

Co by vás ale trápit mělo, je, že jakmile se dopustíte tohoto zločinu (skoro proti lidskosti), vaše publikum ztratí zájem. Proč? Protože nemluvíte k nim. Mluvíte kamsi do strany. Do zdi nebo do okna. Zajímá vás víc zeď nebo okno? Super. Pak si buďte jisti, že ta samá zeď nebo okno budou zajímat vaše posluchače výrazně víc než to, co jim říkáte. A to i kdybyste mluvili o nejnovějším lubrikačním gelu s příchutí nutelly a vůní magnólie.

Pamatujte si: Vždy stojte k publiku čelem. Nikdy se k němu neotáčejte zády.

3. Příliš mnoho informací

Méně je více. Dvojnásob to platí v případě prezentací. Prezentace není eBook ani milostný dopis. Prezentace je opora vaší řeči. Ne naopak.

Hádejte, co se stane, když bude váš power point vypadat jako seminární práce o rozmnožovacím procesu kudlanky nábožné? Skončíte v pekle! No možná ne ve skutečném pekle. Ale v prezentačním pekle určitě.

Víte, co se stane jako první, když publikum uvidí na plátně odstavec? ZAČNĚ HO ČÍST. A tím pádem vás přestane poslouchat. TO NECHCEME. Takže to nedělejte 🙂

Pamatujte si: Nesnažte se vše narvat do slidů. Úplné tabu jsou celé věty, nedej bože souvětí. Jedinou výjimkou potvrzující toto pravidlo jsou citáty jako např. tento:

Slide1

4. Monotónní hlas

Prezentace není pohádka na dobrou noc. Musí mít grády. A to i po zvukové stránce. Nepodceňujte svá mluvidla! Monotónní hlas je snad to nejhorší. Je to zabiják dobrých prezentací. Znáte to. Prezentující je ten typ uspávače hadů. Mluví tak monotónně, že máte problém se soustředit déle než 10 vteřin.

Co se stane, když tohle uděláte během své prezentace vy? Vaše obecenstvo usne dřív, než skončíte s představením úvodu a obsahu prezentace.

Pamatujte si: Měňte hloubky svého hlasu. Nekolébejte své posluchače. Probuďte je!

5. Nejste slyšet

Prezentujete a nikdo vás neslyší? Hm, super. Není náhodou prezentace o MLUVENÍ a ne o znakové řeči a odezírání ze rtů?

Vaše publikum vás musí slyšet. Vždycky. Jinak ztratí koncentraci. I kdyby vás vaši posluchači chtěli sebevíc poslouchat, mohou špicovat uši jak chtějí, ale když vás neuslyší, vzdají to. Nejsou delfíni, aby dokázali zapojit ultrazvukový sonar. Proč by se zrovna při vaší prezentaci měli naučit odezírat ze rtů?

Pamatujte si: Mluvte nahlas a srozumitelně.

Nezapomeňte: ke skvělé prezentaci vede dlouhá cesta. Společně ji ale můžeme projít bez karambolů.

cesta

Skvělá prezentace

Pokud vás zajímá, jak se všech chyb vyvarovat a chtěli byste si udělat i cvičení a svou prezentaci takzvaně vytunit, stáhněte si e-book ZDARMA na téma Prezentování je hra aneb 6 kroků k nejlepší prezentaci.