Nezáleží na tom, k jak velké skupině lidí hovoříte. Můžete stát na stupínku na důležité konferenci se 150 páry očí upřených pouze na vás. Můžete odpovídat na otázky novinářky. Můžete vést webinář nebo představovat svůj nový projekt investorům.

Můžete hovořit k jednomu člověku. Nebo k celým zástupům. Můžete hovořit o rozmnožovacím procesu kudlanky nábožné. Nebo o diplomatickém vztahu České republiky k Taiwanu.

Jedna věc vás ale provází celou dobu: SIGNÁLY.

wifi-1290667_1280

Signál

Cože?! Signály? Copak jsem satelitní televize?

Jistěže nemám na mysli signál mobilních operátorů. Mám na mysli tu magickou formulku: řeč těla. Ta je zodpovědná za signály, které vysíláte svému okolí. Signály jsou zodpovědné za to, zda vás vaše okolí považuje za důvěryhodné nebo nedůvěryhodné.

Jste lídrem?

precocious-432664_1280 Lídr

 

Tak přesně to na vás řeč těla s ní tolik spojené signály prozradí. Odhalí, zda vám ostatní mohou důvěřovat.

Abyste působili jako lídr, musíte udržet balanc. Viděli jste Hříšný tanec? Vybavte si scénu, kdy se Baby učí zvedačku. Je to fakt tíha. Nedokáže to napoprvé. Ale v závěrečné scéně už ji vystřihne jako profík. Našla totiž rovnováhu.

To je i váš úkol. Abyste působili jako lídr, musíte vyvážit:

  • autoritu,
  • moc,
  • srdečnost
  • a empatii.

Pokud vysíláte příliš mnoho mocenských signálů, můžete působit odtažitě. Pokud jste příliš srdeční, může to působit tak, že si příliš vynucujete pozornost ostatních.

Chcete být lídrem? Naučte se to! Vysílejte ty správné signály.

Jistěže chci být lídrem! Ale jak na to?!

Nebojte se, jsem tu od toho, abych vám ty správné signály přiblížila. Proto jsem pro vás připravila 8 bodů, které vám pomohou působit na ostatní jako lídr. Pojďme na to:

1. Hlavu vzhůru!

Kdo viděl dnes už kultovní Hříšný tanec, nezapomene na scénu, kdy tančící Bejby provokuje Johnnyho: „Hlavu nahoru! Sem se mi dívej!“

Když tančíte, chcete vypadat sebejistě. Sebedůvěra je sexy. Lídři jsou sebejistí.

Ať už mluvíte k malému nebo velkému publiku, vždy držte svou hlavu vzpřímeně. Vyhněte se naklánění na jednu či druhou stranu. Přehnané naklánění na stranu působí nedůvěryhodně, váhavě.

2. Usmívejte se!

Ale střídmě. Přílišný úsměv škodí. Kdo se moc zubí, působí slabě. Nejdůvěryhodnější úsměv je ten, který začíná nenápadně a postupně roste. Nemusíte hned vypadat jako John Travolta ve filmu Starý páky, když si vyměnil omylem léky s Robinem Williamsem. Ukázku u filmu můžete shlédnout zde.

Dejte svému úsměvu grády. Jak rádi sledujete proces úsměvu? Ten moment, kdy se tvář přítele nebo milované osoby pomalu mění, koutky rtů se zvedají, až se odhalí řádka zubů a vy spatříte ten šťastný výraz. Je to krása! Je krásné sledovat rostoucí úsměv, že ano? Dopřejte tento pohled svému publiku a získáte si jeho sympatie.

3. Dívejte se lidem do očí!

beautiful-2314_1280 

 

„Sem se mi dívejte! Vždycky sem!“ křicí Luis de Funès na svého podřízeného Fougasse ve filmu Četník ze Saint-Tropez. Ukázku z filmu můžete shlédnout zde

Proč? Pokud neudržujete oční kontakt, působíte jako lhář.

Příliš mnoho očního kontaktu naopak budí dojem, že jste stalker. Vždy se dívejte do očí, ne na bradavici na tváři.

4. Ukazujte!

Nebojte se zapojit své tělo. Zejména ruce. „Zeměkoule je taaaakhle velká,“ a ukažte rukama veliké kolo. Při gestikulaci se snažte používat celou ruku, nikoliv pouze ukazováček. Ten může působit agresivně.

5. Uklidňujte!

Neupravujte si během projevu oblečení. I když vás to může uklidňovat, vaše publikum to znervózní. Dáte tak najevo svou případnou nervozitu. I kdybyste nakrásně nervózní nebyli, budete tak působit.

6. Pracujte s rukama!

Podívejte se, jakým způsobem používají ruce známé osobnosti jako např. současný prezident USA Barrack Obama, bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy nebo kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Soustřeďte se zejména na jejich způsob proplétání prstů.

Správná gestikulace rukama napomůže vaší přesvědčivosti.

7. Pohyb, pohyb!

Máte rádi sex? Jaké je to spát s „prknem“? Nuda, co? Stejné je tzv. prkno poslouchat. Změňte to. Pohybujte se. Ale neběhejte jako veverka!

8. Ticho je nabité odpověďmi!

quiet-29763_1280

Ticho

 

Pauzy dodávají autoritě punc. Čím rychleji mluvíte, tím méně jste autoritativní. Pauzy zdůrazňují vaše slova. Nebojte se ticha a využívejte jeho moci.