Školní docházku mám již dávno za sebou. Mám ale ještě rozstudovaný nadstavbový studijní program, jehož součástí je i předmět Komunikační a prezentační dovednosti. Velmi jsem se na něj těšila, protože sice mám za to, že toto téma mám zmapované, ale ráda se přiučím něco nového. Komunikační a prezentační dovednosti jsou nekonečné téma.

Na tento týden jsem si měla připravit představení tématu prezentace během jedné minuty. Nebyl to žádný med.

Nejtěžší byla volba samotného tématu. Chtěla jsem, aby bylo dostatečně atraktivní. Čím atraktivnější téma, tím větší šance na úspěch.

Protože jsem nedávno spustila svůj web, napsala e-book zdarma, založila fan page Komunikační mistr aneb prezentování je hra, rozhodla jsem se, že mým tématem bude motivace. Ale jak ji uchopit a neříkat zaběhlá klišé?

Atraktivita příběhu

Kouzelným slůvkem je PŘÍBĚH. Lidé milují příběhy. Jsou atraktivní, jsou sexy. Když vyprávíte příběh, každého zaujmete. Každý chce vědět, jak to nakonec dopadne. Proto jsem jej pro své téma použila i teď.

A tak jsem si sepsala na papír příběh o Valentinovi Rossim. Jestli ho neznáte, běžte z tohoto blogu pryč a už se nikdy nevracejte! 😀 Ne, samozřejmě si dělám legraci. Pokud jste jej dosud neznali, tímto článkem se vše mění. Sama jsem jeho chodící reklama a šíření povědomí o něm beru jako své soukromé poslání.

Takže Rossi. Proč on? Protože jeho příběh je velice poutavý, inspirující a motivační. A taky… Rossi je prostě sexy 🙂

O Valentinovi by se dala vytvořit několikadenní přednáška. Jeho kariéra v mistrovství světa silničních motocyklů začala přesně před 20 lety, v roce 1996. A pokračuje dodnes.

Dosáhl fenomenálních úspěchů. Opustil Hondu, špičkovou motorku, která svého času neměla konkurenci, a odešel k Yamaze.

Z Yamahy, z motocyklu, o kterém si jistou dobu všichni mysleli, že na něm nelze vyhrát, vybudoval se svým týmem konkurenceschopný stroj a vyhrál hned první závod sezóny 2004 a posléze i titul.

rossi-1112459_1280

Valentino Rossi

 

Valentino Rossi vyhrál dosud 9 titulů mistra světa. Zvítězil ve 112 závodech. 210 x stál na stupních vítězů. Je mu 37 let a stále vyhrává. Stále poráží borce, kteří jsou o 10 a více let mladší. A takto bych mohla pokračovat do nekonečna.

Ale vždycky to tak nebylo

Jeho příběh je strhující v tom, že jako každý poutavý příběh má nenadálý zvrat. Rossi na vrcholu kariéry znovu změnil značku, přešel k Ducati a přestalo se mu dařit.

Přes 2 roky nevyhrál jediný závod. Spousta lidí ho odepsala. On se ale nevzdal. Vrátil se k Yamaze a je opět nejlepší z nejlepších. Tento víkend to opět dokázal při Velké ceně Kataru, kde skončil po fenomenálním závodě na skvělém 4. místě s minimální ztrátou 2,3 vteřiny na svého hlavního rivala.

Rossi a motivace

Co se mi na Valentinovi líbí nejvíc, je jeho přístup k věci. Nikdy se nevzdal. Vždy v sobě našel dostatek motivace a sil, aby šel dál. Živoucím důkazem je i jeho autobiografie „Co kdybych to nikdy nezkusil“. Už samotný název vyjadřuje vše.

Smrsknout jeho strhující příběh do jedné minuty a odprezentovat jej se zdá nemožné. Mně se to ale povedlo a má prezentace měla úspěch. Dokázala jsem zaujmout ostatní, a to je něco, co mi činí velkou radost.

Pozitivní ohlas publika je pro mě vším.

Udělejte totéž – buďte sexy

I vy můžete své publikum zaujmout. Stačí vyprávět příběhy. Pár příběhů během prezentace vám pomůže udržet pozornost publika. Budete pro posluchače sexy.

Nejlepší jsou příběhy z vašeho života. Jsou autentické a tím pádem jedinečné. Věřte mi, že na většině z nich se dá najít propojení i s vaším tématem. Já ho našla mezi příběhem legendy a motivací. Příběh to ale může být jakýkoliv.

Uvedu příklad. Nedávno jsem měla za úkol znovu prezentovat nové produkty stejným lidem, kterým jsem je již v minulosti prezentovala. Přemýšlela jsem, jak jim vysvětlit, že uslyší vše znovu. Sice jsem změnila styl prezentace, ale obsah byl stejný.

Nakonec mě napadlo vymyslet paralelu se školou. Hned v úvodu jsem tedy odvyprávěla příběh o tom, jak jsem dva roky skládala na magisterském stupni studia Vysoké školy ekonomické desítky zkoušek jako blázen, abych na konci musela všechny skládat znovu v rámci státnic. Státnice jsou totiž obvykle souhrnem téměř všech zkoušek, které na vysoké škole absolvujete.

„Problém je, že většinu z vědomostí do státnic zapomenete a musíte se je učit znovu. Přestože jste vše již nejen slyšeli, ale dokonce jste to i uměli. A proto si dnes připomeneme novinky ze světa kosmetiky. Tyto novinky jsme si představovali již v lednu, ale na trhu je budeme mít až za dva týdny. Pojďme se tedy nyní podívat, jaké skvosty nás čekají.“

Všichni pochopili, proč budou znovu poslouchat to, co slyšeli již před dvěma měsíci. A nikdo mě neposlal do háje, že se opakuji.

Z toho plyne ponaučení: Nebojte se příběhů. Vaše prezentace bude díky nim sexy!