Ovládá náš život, i když nechceme. Každý ho má. Jen se o něm všichni bojí mluvit. Kdo je to?

Strach, strach, strach

Každý z nás se něčeho bojí. Život je věčný strach.

Strach, že neuděláme zkoušku z matiky. Strach, že neodmaturujeme. Strach, že neuděláme přijímačky na vejšku. Strach, že budeme prezentovat na veřejnosti. Strach, že neuděláme státnice. Strach, že si nenajdeme práci. Strach, že naše práce nebude dobře placená. Strach z podnikání. Strach vyjít z komfortní zóny. Strach být milenkou/milencem. Strach ze vztahu. Strach jít do něčeho naplno.

„Víš, Míšo, já se hrozně bojím mít vztah, třeba i jen sexuální vztah,“ svěřil se mi včera můj známý. Přemýšlela jsem nad tím. Sex je přece zábava. Každý ho chce. Ale jsou i tací, co se bojí ho mít víckrát s někým jiným.

heart-1205694_1920

Vztah

 

Je to skutečně sex, čeho se bojí? Ne. Je to strach nést za něco odpovědnost. Odpovědnost je něco, co se dneska nenosí. Odpovědnost není IN. Odpovědnost není sexy.

Syndromem „hlavně nezávazně“ dnes trpí tisíce lidí. Mužů. I žen. Pokud se ho nezbavíme, nejspíš vyhyneme. Příroda eliminuje slabé. Mimochodem myslím, že v Indii nebo Nigérii to nehrozí…

Když máme strach se do něčeho opřít, nikdy se nezmění situace, ve které aktuálně jsme.

Nikdy nebudeme bohatí, pokud se nenaučíme rozumně nakládat se svými financemi. Nikdy nebudeme mít někoho, koho milujeme, pokud ho nepozveme na rande. Nikdy nebudeme prezentovat s lehkostí, pokud se nepokusíme postavit se svému strachu.

Strach vs. Odpovědnost: 1:1

Jak souvisí Strach s Odpovědností? Jedním slovem: úzce. Odpovědnost je většinou to, čeho se bojíme. Bojíme se, že když půjdeme do vztahu, můžeme někoho ranit. Někdo může ranit nás. A nedej bože, když se ten vztah posune na vyšší metu. Co když to proboha skončí svatbou???

Stejné je to s mluvením na veřejnosti. Pravděpodobně z vás nikdo nebude tolik paf, aby vás po působivé přednášce o způsobu života jesetera baeri požádal o ruku. Přesto nesete odpovědnost. Za to, co vyřknete. Za to, co lidem předáte. Za to, jak odpovíte na nepříjemné otázky. Je to na vás.

eyes-730745_1920

Strach

 

Sama jsem se se strachem z odpovědnosti setkala před několika měsíci. Tehdy na mě můj Strach křičel: „Chceš začít psát blog? Cha cha! Ty? Vždyť u ničeho nevydržíš!“.

Bylo to v době, kdy jsem uvažovala, že půjdu s kůží na trh. Chystala jsem se vykročit ze své komfortní zóny. Tím něčím měl být blog.

Jako vždycky, když si nejsem jistá, konzultovala jsem s kamarády své narůstající rozhodnutí. Tím byla možnost zaplatit si online kurz Podnikání z pláže. Viděla jsem jej jako skvělou příležitost splnit si svůj sen.

Většina mých přátel se k tomu stavila vlažně. Podpořili můj Strach. Vyslechla jsem si dokonce větu: „Klidně do toho běž. Peníze už jsi utratila i horším způsobem.“ Nejspíš za boty. Rodičům jsem to raději neřekla vůbec.

Strach mi nechtěl dát pokoj

Vnitřně jsem cítila obrovský strach, že to nedám. „Ty že vytvoříš web? Tak to chci vidět!“ můj Strach se popadal smíchy za břicho.

illustration-764927_1920

Výsměch

 

To je fakt. Jsem technický antitalent. Dáte mi do ruky banner a je dost pravděpodobné, že než ho složím, minimálně jednu část zdemoluju. S počítačem je to stejné. Jak bych ksakru mohla vytvořit sama web?

„Ty že napíšeš eBook? A myslíš, že ho bude někdo číst? Vždyť tvoje téma nebude nikoho zajímat,“ stále do mě rýpal Strach. Přesto kdesi ve mně byla malá dušička naděje, že přece jen moje téma někoho zajímat bude.

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Překonala jsem sama sebe a překonala jsem svůj strach. Řekla jsem si: „Můj milý Strachu, víš co? Ukážu ti, že na to mám. Co se může stát nejhoršího? Že nikdo nebude číst moje články? Že si nikdo nestáhne eBook? Jestli je tohle celé, co se může stát, je to cena, kterou jsem ochotná zaplatit.“

Bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem udělala.

Na webu jsem začala pracovat v únoru. V dubnu jsem měla napsaný svůj první eBook Prezentování je hra anebo 6 kroků k nejlepší prezentaci.

Prezentování je hra aneb 6 kroků k nejlepší prezentaci

K dnešnímu dni si ho stáhlo neuvěřitelných 225 lidí! Tímto jim všem upřímně děkuji.

eBook si můžete ZDARMA stáhnout zde.

Moje touha jít dál se eBookem zdarma nezastavila. V květnu spatřil světlo světa můj další eBook, tentokrát s názvem Jak se zbavit strachu z mluvení na veřejnosti.

Jak se zbavit strachu z mluveí na veřejnosti

Jsem na něj patřičně hrdá. Psala jsem jej měsíc a je v něm celé moje know-how o prezentacích. O tom, jak zaujmout své publikum a jak si prezentování užít.

Jízda nekončí

Dne 11. 5. jsem rozechvěle odeslala svou přihlášku do Plážové výzvy. Výzva je součástí kurzu Podnikání z pláže, díky kterému nejen že existuje tento web, ale díky kterému také můžete číst tento článek.

A čekala jsem. A čekala.

S pocity „nemůžu tomu uvěřit“, „páni, já to dala“, „bože, kde je nejbližší bar?!“ a „to není pravda“ jsem si 30. 5. přečetla mezi výherci svoje jméno. Můj projekt se krčil mezi ostatními jako David před Goliášem.

„Vidíš, Strachu? To zíráš, co?“ vysmívala jsem se pro změnu já. Strach si mě změřil pohledem: „A kde bys byla, kdybych tady nebyl?!“

S úžasem v očích jsem si uvědomila, že má pravdu. Bylo to právě jeho poňoukání a jeho výsměch, že jsem to nakonec dokázala. Chtěla jsem mu to vytmavit.

Touha předvést, co ve mně je, mi přinesla:

  • dokončení dvou eBooků,
  • 225 čtenářů eBooku,
  • 211 příznivců na Facebooku,
  • umístění v Plážové síni slávy
  • a hlavně: spoustu pozitivní energie a touhu jít dál.

Strach mi přinesl důkaz toho, že platí citát Tomáše Bati: Co chceš, můžeš.

11201817_10208513800779781_3324262630964569822_n

Míša Pokrupová

Já mu za to děkuji. Děkuji i vám, že jste dočetli až do konce, děkuji všem, kdo mi pomohli dojít až sem.