Dlouho jsem se bála vidět sama sebe na videu, jak prezentuji. Nejen že mě vždy zarazí můj hlas ze záznamu (byť jsem se slyšela již mnohokrát), ale navíc vím, že video je ten nejtvrdší kritik prezentujícího, jaký vůbec existuje.

Minulý týden jsem měla možnost shlédnout video z minutové prezentace, na kterou jsem se připravovala celých 5 dní. A i když jsem se na videu viděla již mnohokrát, opět jsem zažila překvapení.

Když jsem hovořila k publiku v reálu, měla jsem pocit, že mluvím velice, velice pomalu. Když jsem se ale viděla na videu, zjistila jsem, že tempo, jakým slyším sama sebe je asi 2x pomalejší, než jak ve skutečnosti působí na ostatní!

Nemůžu říci, že bych při prezentaci „drmolila“, nebo že by mi nebylo rozumět. Bylo ale opravdu zvláštní potvrdit si mou domněnku, že video je ten největší strašák, ale zároveň nejlepší přítel.

Co z toho plyne?

Video vám ukáže, jak prezentujete ve skutečnosti.

camera-690163_1280

Video

 

Proto se nebojte a poproste někoho, aby vás natočil, až budete příště hovořit na veřejnosti. Možná budete chvíli sbírat odvahu jako já, než se na sebe podíváte, ale věřte mi, tvrdší realitu se už o sobě dozvědět nemůžete!

Pokud např. používáte vycpávková slova typu „vlastně“, „jako“, „tedy“ atd., věřte mi, že jakmile se uvidíte na videu a uslyšíte, jak často tyto výrazy používáte, dáte si příště velký pozor, abyste jejich používání omezili.

Třeba máte pocit, že děláte dostatečné pauzy mezi větami a vyjádřeními. Video vám ukáže, že ne vždy tomu tak opravdu je.

Anebo jste si jistí, že slangový jazyk a nespisovná slova nevadí. Na videu uvidíte, jak slang a nespisovná čeština často úplně tahají za uši.

Nebojte se a natáčejte se. Zlepší to vaše komunikační a prezentační dovednosti o 1 000 %.