V článku Jednoduchý způsob, jak se zbavit úzkosti jsme narazili na oblast naslouchání druhým. Kromě toho, že vás tato jednoduchá technika může zbavit panické úzkosti těsně před tím, než máte promluvit, poskytuje ještě jeden opomíjený benefit: zvyšuje váš status oblíbenosti.

Lidi nic nemilují víc, než když má o ně někdo zájem.

Je to jasné jak facka. Lidi nic nemilují víc, než když má o ně někdo zájem. Zájem o druhé se projevuje tak, že si o nich zapamatujete nějaký detail. Stačí jeden. Drobnost, která ostatním ujde. Zapamatujte si ji a vaše popularita vyletí jako raketa do vesmíru.

Použijme příklad Romany z článku Jednoduchý způsob, jak se zbavit úzkosti. Romana v něm říkala: „Jmenuju se Romana, je mi 32 let, pracuju jako zdravotní sestra, ráda cestuju a ve svém volném čase se nejvíc věnuju svému jorkšírovi.“

Pokud si tedy chceme o Romaně odnést důležitý detail, můžeme použít např. jorkšíra. Pokud nejste psomilové, můžete si zapamatovat, že Romana se jmenuje Romana, nebo že pracuje ve zdravotnictví.

Prodejte svou paměť

 

 

Řekněte: „Romano, ty máš jorkšíra? Moje sestra ho má taky. To jsou úplně boží psi.“ Nebo: „Vy jste Romana, viďte? Zapamatovala jsem si to. Moje sestra je taky Romana a ke všemu máte úplně stejný odstín vlasů.“ Nebo: „Máte zajímavou práci! V jakém oboru zdravotnictví působíte?“

A Romana je vaše. Těší ji váš zájem. V prvních dvou příkladech jí dáváte pocit sounáležitosti. Vaše sestra má taky jorkšíra = něco vás spojuje. Vaše sestra je taky Romana a má stejnou barvu vlasů = máte něco společného. Ve třetím případě dáváte najevo obdiv. Tohle lidi milují. Baví je někam patřit. Baví je vědět, že je někdo obdivuje.

 

 

Lidé rádi někam patří. Mají rádi, když je někdo obdivuje.

Já si tímto způsobem získávám lidi před školením. Když školím 40 lidí najednou, nemám šanci si zapamatovat jména všech. Co ale udělat můžu, můžu je za něco pochválit.

Např.: „Vy máte ale krásnou rtěnku! Co to je za značku?“ Nebo: „Vy jste od minule tolik zhubla!“ Nebo: „Kde jste koupila ten svetr? Má úžasnou barvu!“

Když kteroukoliv z těchto vět a spoustu jiných řeknu, okamžitě vidím v očích jejich adresátů jiskřičky nadšení. A jsou moji.

Důležité upozornění

Jednu věc ale udělat musíte. Ať už chválíte, obdivujete, nebo dodáváte pocit sounáležitosti, pamatujte si, že svoje slova musíte myslet upřímně. Lidi tohle totiž poznají. Poznají, když to říkáte jen proto, abyste jim brnkli na strunky citů. Poznají, když lžete.

Takže: chvalte, obdivujte, dodávejte pocit sounáležitosti, ALE jen, když to myslíte upřímně.

Co z toho všeho plyne?

 

 

Chcete-li zvýšit svůj osobní status, naslouchejte ostatním. Tenhle jednoduchý trik podtrhuje, proč nám příroda nadělila jednu pusu, ale dvě uši. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Aneb nasloucháním je člověk živ.

Prezentujete? Stáhněte si ZDARMA eBook Prezentování je hra aneb 6 kroků k nejlepší prezentaci.